Nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego

rejs CHORWACJA wrześniówka 2024

terminy i koszty
gdzie i po co
szczegóły rejsu
jacht
trasa rejsu
opis
terminy i koszty
Nr DNI TERMIN / TRASA CENA rejsu WOLNE koje
JACHT 7 DALMACJA południowa
SPLIT Dubrovnik SPLIT
termin: 21.09 – 28.09.2024
3380 pln 6
KATAMARAN 7 DALMACJA południowa
SPLIT Dubrovnik SPLIT
termin: 21.09 – 28.09.2024
3980 pln 4

TRANSPORT: ORGANIZATORA – LUX autokarem: WARSZAWA-KATOWICE-WROCŁAW
WŁASNY – samochodem lub samolotem (-200pln od CENY REJSU)

CENA rejsu ALL INCLUSIVE obejmuje:

 • dojazd do miejsca zaokrętowania i powrót do Polski
 • miejsce na jachcie
 • paliwo do jachtu i opłaty portowe
 • pełne i pyszne wyżywienie (ekwiwalent 400€ na jacht do wydania na miejscu)
 • wyposażenie kambuza, gaz
 • czysta pościel, koce i poduszki
 • usługi SKIPPERA / instruktora
 • opinie z rejsu dla PZŻ
 • ubezpieczenie jachtu
 • ubezpieczenie uczestnika KLiA i NNW
 • opłaty administracyjne TOURIST TAX
 • sprzątanie jachtu
 • ponton z silnikiem
 • materiały szkoleniowe dla zapisanych na ISSA

DODATKOWO:

PŁATNOŚĆ na miejscu

 • 100/250 euro KAUCJA zwrotna za jacht / osobę
 • SANITARIATY jeśli nie są w opłacie za marinę
 • WYCIECZKI fakultatywne
 • PROWIANT po za jachtem

PŁATNOŚĆ na konto

ISSA SZKOLENIE dla chętnych:

 • 190 pln za SZKOLENIE / razem z opłata za rejs
 • 350 pln za CERTYFIKAT / po rejsie
gdzie i po co

Zapraszamy na rejs morski JACHTEM
CHORWACJA wrześniówka 2024
Niezapomniana przygoda! LUX JACHTY i KATAMARAN w chorwackiej Dalmacji

rejsy morskie jachtem CHORWACJA biograd hvar

2 super TRASY do wyboru…
Bałkany można odwiedzać cały rok, ale jesień to najlepszy czas na wakacje nad Adriatykiem. Stabilna pogoda, stałe wiatry rozkoszne grzejące słońce sprawiają, że wrześniowe rejsy morskie jachtem u wybrzeży Chorwacji cieszą się olbrzymią popularnością. Morskie rejsy jachtem, które dla Was zaplanowaliśmy, to okazja do pokochania Dalmacji.
Wszystkie trasy, które proponujemy, pozwalają cieszyć się atrakcjami tego śródziemnomorskiego regionu podczas tygodniowego rejsu morskiego LUX JACHTAMI po wodach chorwackich. Gdzie prawie zawsze spotkamy w wodach szmaragdowego Adriatyku szalejące przy jachcie DELFINY !
Opisane 3 TRASY są wyłącznie naszą propozycją. O tym jaki będzie faktyczny przebieg morskiego rejsu na jachcie po wodach Chorwacji we wrześniu i jakie z odwiedzanych atrakcji zechcecie zobaczyć zdecydujecie na miejscu wspólnie z całą załogą i skipperem przy szklaneczce chorwackiego wina dopasowując się pod aktualną prognozę pogody, Wasze sugestie, preferencje oraz zachcianki. Rejs morski jachtem CHORWACJA wrześniówka to nie tylko imprezowo-turystyczny, ale i szkoleniowo-stażowy rejs po Adriatyku i wyspach Dalmacji. Dlatego godziny spędzone na wodzie łączą przyjemne z pożytecznym i zbliżą Cię do kolejnych patentów. Oprócz kąpieli w ciepłym morzu i dobrej zabawy na pokładzie, masz możliwość nabrania żeglarskiego doświadczenia.

 • płyniemy flotyllą jachtów lub oddzielnie – jak kto woli
 • każdego dnia nocujemy w innym porcie, a płyniemy tam gdzie chcecie
 • dla rodzin z dziećmi, singli, osób w każdym wieku
 • WSZYSTKO w CENIE rejsu bez zrzutek i dopłat
 • gwarantujemy, że to najatrakcyjniejsza oferta w Polsce
 • chętnych zapraszamy na szkolenie żeglarskie ISSA
 • nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego
 • propozycja dla SKIPPERÓW – dodatkowo płacimy 100pln/osobę

Wszyscy wcześniej zapisani na kurs wezmą udział w bezstresowym szkoleniu ISSA i zdobycie patentu/certyfikatu. Jeśli w przyszłości zapragniesz poprowadzić swój pierwszy rejs zabierając na jacht rodzinę lub znajomych takie szkolenie zapewni Ci zdobycie niezbędnej wiedzy.
Podczas tego rejsu morskiego będziesz mógł się nauczyć lub przypomnieć sobie obsługę elektronicznych urządzeń nawigacyjnych i radiowych na jachcie, posługiwanie się mapami morskimi, manewrowanie jachtem na silniku i cumowanie w porcie. Omówimy zasady dotyczące odbioru i zdania jachtu w firmie czarterowej. Zajęcia praktyczne uzupełnią teorię.
Pozostałych zainteresowanych sprawami żeglarskimi, którzy postawili na beztroski odpoczynek zapraszamy do zabawy. Oni również posterują jachtem, a odpowiedź na wszystkie pytania otrzymają zupełnie za darmo.
Każdemu kto będzie chciał skipper wystawi opinię z rejsu morskiego, akceptowaną przez PZŻ,
a kto ma książeczkę żeglarską dostanie wpis na pamiątkę.
ATRAKCJE na wodzie…
Odwiedzimy wyspy pachnące lawendą i rozmarynem, zacumujemy w małych portach i eleganckich marinach, będziemy zrywać dojrzałe owoce prosto z drzew i raczyć się domowym winem u chorwackich przyjaciół. Będziesz mógł poleniuchować czytając książkę w ciszy i spokoju, odetchnąć po ciężkiej pracy morskim powietrzem wśród bajecznych widoków lub poimprezować i pożartować do białego rana ze starymi, znajomymi lub nowo poznanymi ciekawymi ludźmi, przy wybornym winie w wybornym towarzystwie i miasteczek wśród tysięcy wysp, cieszyć podniebienie świeżutkimi przysmakami kuchni śródziemnomorskiej , zostawić daleko codzienną gonitwie, wygrzać w cieplutkim chorwackim słońcu, wykąpać w krystalicznie czystej, turkusowej i jeszcze bardzo ciepłej wodzie, zwiedzić zakamarki tajemniczych zatoczek w pontonie z silnikiem.
ATRAKCJE na lądzie…
Pogodę będziemy mieli piękną, więc łapiąc pierwsze promienie i wygrzewając się na słońcu nie można zapomnieć o regionalnej kuchni.
Ceny w Chorwacji są zbliżone do polskich, a jeśli się wie gdzie można kupić regionalne przysmaki nawet niższe. Do tego krewetki i wszystkie owoce morza jakie znamy lub będziemy chcieli skosztować są tam najświeższe bo rano jeszcze pływały. Tak samo śródziemnomorskie ryby, które z pewnością wylądują na naszych stołach. Nie zapominając o wspaniałym winie czy trochę mocniejszej Rakiji lub Travaricy oczywiście w wybornym otoczeniu i towarzystwie.
Na miejscu będzie się można zapisać na lokalną imprezę z muzyką na żywo zorganizowaną tylko dla nas. Wyjątkowe miejsce wysoko w górach wyspy Brać w starej XVII wiecznej owczarni u Gazula. Lokalesi przygotują zestaw serów, szynek, oliwek i regionalnych przystawek, oraz mięso pod Peką czyli regionalny specjał z hodowanej na wyspie jagnięciny przyrządzany w glinianych misach w żarze z ogniska według przepisu pamiętającego cesarstwo rzymskie.
Całość podlewana dzbanami domowego wina i rakii bez umiaru w niezdrowych ilościach, ale w wybornym otoczeniu i towarzystwie 😉
SKIPPERZY

którzy poprowadzą jachty to nie tylko wyśmienici kompani do imprez, ale przede wszystkim doświadczeni, opływani na wodach chorwackich i otrzaskani z żeglarstwem instruktorzy. Wprowadzą Cię w tajniki tego sportu, zdradzą jego sekrety i chętnie podzielą się swą wiedzą.
Współpracujemy z pełnymi pasji do żeglarstwa ludźmi, którzy z przyjemnością pokażą Wam wszystkie najpiękniejsze miejsca, pomogą w każdej czynności na jachcie, nauczą, dadzą posterować, a nawet samemu manewrować jachtem !
JACHTY
na których pływamy, to najlepsze jednostki w swej klasie. Komfortowe, nowoczesne eleganckie. Wszystkie wyróżniają się doskonałymi właściwościami nautycznymi. Wyposażone w pontony z silnikami, toalety z prysznicami, zamykane kajuty, lodówkę, dużą mesę i kambuz ze wszystkimi potrzebnymi garami, radio CD i inne wygody jak opłacone sprzątanie po rejsie gwarantują wygodne i bezpieczne żeglowanie.

Z NAMI WYPŁYNIESZ na szerokie wody !

szczegóły rejsu

DATY rejsu: w TABELCE dotyczą zbiórki załóg w portach na jachcie i zakończenia rejsu.
Tego samego lub następnego dnia uzależniając start rejsu od warunków pogodowych, składu i kondycji oraz preferencji załogi wyruszamy w jedną z zaplanowanych wspólnie z Wami tras.
MIEJSCE zbiórki: AUTOKAR wyjeżdża z WARSZAWY, KATOWIC i WROCŁAWIA. Dokładne godziny zbiórek w poszczególnych miastach podamy każdemu korzystającemu z naszego transportu na około tydzień przed wyjazdem w mailu organizacyjnym. W Chorwacji przed rejsem spotykamy się z resztą załogi w BIOGRAD na Moru-marina Kornati lub SPLIT-marina ACI.
Uczestnicy, którzy korzystają z własnego transportu samochodem lub samolotem o szczegółach miejsca zbiórki gdzie spotkają się z jachtem, załogą i kapitanem dowiedzą się na około tydzień przed rejsem z maila organizacyjnego.
TRANSPORT
: w cenie rejsu zapewniamy transport nowymi i wygodnymi AUTOKARAMI. Wszyscy którzy z niego skorzystają praktycznie nie muszą sobie niczym zaprzątać głowy oprócz tego aby spakować do bagażu nie więcej jak 20 kg. Ci którzy postanowili skorzystać z transportu własnego czyli pojechać samochodem lub polecieć samolotem w ZGŁOSZENIU zaznaczają DOJAZD WŁASNY. CENA REJSU automatycznie zostanie pomniejszona o 200pln od osoby

AUTOKARAMI z Polski startujemy:
CHORWACJA wrześniówka w PIĄTEK 20 wrzesień 2024. Tą samą trasą po tygodniowym rejsie wrócimy w NIEDZIELĘ 29 wrzesień 2024.
Godziny wyjazdu i powrotu AUTOKARU są uzależnione od odległości pomiędzy miastami z których wyjeżdżacie i po rejsie wracacie. Czas trwania przejazdu AUTOKARU to około 18h w jedną stronę.
CENA REJSU: tu znajdziesz więcej szczegółów

ZALECAMY: przed wypełnieniem i wysłaniem ZGŁOSZENIA koniecznie zajrzyj do żółtej zakładki INFORMACJE ważne w prawym menu, gdzie opisaliśmy najważniejsze sprawy organizacyjne.
W zakładce DOKUMENTY również możesz znaleźć coś interesującego.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o KONTAKT TELEFONICZNY.
ZAWSZE SŁUŻYMY POMOCĄ i chętnie wszystko rozwiejemy.

jacht
katamaran LAGOON 380
PARAMETRY WYPOSAŻENIE
długość 11,5 m GPS + 1 chartplotter
szerokość 6,50 m LOG & wiatromierz
zanurzenie 1,20 m echosonda / autopilot
powierz. żagli 80 roll GENUA roll GROT
ilość miejsc 10 VHF z DSC
ilość kajut 4+mesa radio CD
WC / prysznic 2 bimini
zbiornik wody 650 L ciepła woda
zbiornik paliwa 200 L piekarnik
silnik 2 x YANMAR 25 KM 2 duże lodówki

jacht BAVARIA 36 cruiser
PARAMETRY WYPOSAŻENIE
długość 11,4 m GPS / chartplotter
szerokość 3,70 m LOG & wiatromierz
zanurzenie 1,80 m echosonda / autopilot
żagle 68 roll GENUA roll GROT
ilość miejsc 8 VHF z DSC / radio CD
ilość kajut 3+mesa lodówka / piekarnik
WC / prysznic 1 ciepła woda
zbiornik paliwa 150 L bimini / szpryc buda
zbiornik wody 350 L ster strumieniowy
silnik VOLVO 30 KM ponton z silnikiem

jacht ELAN 444 impression
PARAMETRY WYPOSAŻENIE
długość 14,2 m GPS / chartplotter
szerokośc 3,70 m LOG & wiatromierz
zanurzenie 1,90 m echosonda / autopilot
żagle 108 roll GENUA roll GROT
ilość miejsc 10 VHF z DSC / radio CD
ilość kajut 4+mesa lodówka / piekarnik
WC / prysznic 2 ciepła woda
zbiornik paliwa 200 L bimini / szpryc buda
zbiornik wody 360 L ster strumieniowy 2 koła sterowe
silnik VOLVO 55 KM ponton z silnikiem

Nie dajcie się czarować! Tymi chałupami nie startuje się w regatach. Ostro na wiatr nie pójdą i za mocno się nie przechylą. Chyba, że przywieje Ksawery czy Kartrina dlatego też możecie zapomnieć o ich wywróceniu. Co akurat w tej sytuacji raczej jest zaletą. Kosztem regatowych właściwości nautycznych popłyniemy luksusowymi, komfortowymi i bezpiecznymi kolubrynami w których wnętrzu stoisz bez graba, a w koi leżysz jak król. Wyposażonymi w ponton z silnikiem, toalety z prysznicem i ciepłą wodą, zamykanymi dwuosobowymi kajutami by nawet przy komplecie załogi dały Wam komfort intymności, W wyjątkowo przestronnej, dobrze rozplanowanej mesie do rana możecie planować kolejny dzień, wyposażonym we wszystko co potrzebne kambuzem ze wszystkimi potrzebnymi garami, kuchenką z piekarnikiem, lodówką by szampon miał idealną temperaturę nawet gdy na zewnątrz skwar, radiem z CD by sączyła się ulubiona muzyka, którą warto wziąć ze sobą i innymi wygodami jak i obszerny kokpit w którym wygodnie usiądzie cała załoga podczas żeglowania oraz opłaconym sprzątaniem po rejsie.

BAVARIA niemiecka stocznia znana na całym świecie zalała pół Europy swoimi jachtami od 33 do 56 stóp. ELAN jest ze Słowenii i na milimetr nie pozostaje w tyle. My będziemy pływać między innymi: modelem 37 CRUISER i 444 IMPRESION. Będzie komfortowo, bezawaryjnie i co najważniejsze bezpiecznie. Wnętrze jachtu podzielone jest na 3 lub 4 dwuosobowe zamykane kajuty. Dwie na rufie i jedna na dziobie na jednym poziomie oraz dwuosobowa piętrowa w pewnych sytuacjach niezastąpiona. Łącznie z mesą BAVARIA pomieści 8 osób, ELAN osób 10.

wyposażenie nawigacyjne: aktualne mapy, locje i spisy nautyczne
żagle: genua na rollerze i rollgrot – wszystkie! refowane z kokpitu
TABELKA powyżej + OPIS i ZDJĘCIE wstępnie ukazują to co Wam oferujemy

trasa rejsu

TRASA I: SPLIT, Korcula, Mljet, Dubrovnik, Vis, Hvar, Brać, SPLIT
TRASA II: SPLIT, Trogir, Skradin, Biograd, Kornaty, Vis Brać, Hvar, SPLIT
TRASA III: BIOGRAD, Kornaty, Losinj, Rovinj, Pula, Cres, Krk, Rab, Pag, Zadar, BIOGRAD

możesz wybrać jedną z TRAS lub zgłosić własne sugestie, które weźmiemy pod uwagę

rejsy morskie jachtem CHORWACJA split dubrownik
TRASA I: SPLIT, Korcula, Mljet, Dubrovnik, Vis, Hvar, Brać, SPLIT
Wyruszamy ze Splitu w Chorwacji gdzie rozpoczyna się i niestety skończy rejs morski. Tętniącym życiem mieście portowym. Rejs jachtem Chorwacja jest okazją do poznania najważniejszych wysp Chorwacji i zabytków, ale też miejsc zwykłych, a mimo to zauroczą nas i oczarują. PAŁAC Dioklecjana i przepiękną Starówkę, kierujemy się dalej na południe i cumujemy na wyspie Hvar nazywanej „Chorwacką Maderą” z powodu największej w roku liczby słonecznych dni. Popodziwiamy najstarszy zachowany teatr w Europie (założony w 1612 roku), FORT NAPOLEON oraz zapierający widok z górującej nad Hvarem, zbudowanej przez Wenecjan twierdzy. Wypuszczamy się głębiej w morze na wyspę VIS z uroczą KOMIŻIA i BIŚEVO z niesamowitą BŁĘKITNĄ GROTĄ (Modra Śpilija), do której wnętrza wpłyniemy na pontonach. W drodze do DUBROVNIKA zaglądamy na KORCULE jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp chorwackich o niezwykle łagodnym klimacie skąd pochodził Marco Polo i gdzie są najdogodniejsze miejsca do nurkowania.
Celem tej podróży jest DUBROVNIK – ukryta perła, najpiękniejsze miasto na całym adriatyckim wybrzeżu. Zaprasza wszystkich dzielnych żeglarzy, którzy są w stanie sprostać jego pięknu by już na zawsze żyć w tęsknocie za nim.

rejsy morskie jachtem CHORWACJA biograd hvar
TRASA II: SPLIT, Trogir, Skradin, Biograd, Kornaty, Vis Brać, Hvar, SPLIT
Startujemy i kończymy w SPLICIE gdzie zwiedzimy Pałac Dioklecjana i FORT NAPOLEON. Planowana propozycja jest wyjątkowo atrakcyjna w krajobrazowe parki narodowe ale jakby tego było mało pełene zabytków miasteczka TROGIR czy HVAR w którym znajduje się KATEDRA św. STJEPANA i fort obronny na wzgórzu z zapierającym widokiem na wyspę HVAR, zatokę, port oraz okoliczne wysepki. Zawitamy też na wyspy w parku narodowym KORNATY oraz PRIMOŚTEN, ŚIBENIK, SKRADIN gdzie zwiedzimy wodospady na rzece KRKA – to zjawiskowe miejsce nie ma sobie równych w całej Chorwacji. Można tu popływać u podnóża wodospadu i podziwiać nadzwyczajną przyrodę. Wyspa VIS i urocza KOMIŹIA, BIŚEVO z niesamowitą BŁĘKITNĄ GROTĄ (Modra Śpilija), do której wnętrza wpłyniemy na pontonach.

rejsy morskie jachtem CHORWACJA biograd pula

 

 

 

TRASA III: BIOGRAD, Kornaty, Losinj, Rovinj, Krk, Rab, Pag, Zadar, BIOGRAD
Dla tej części z Was, która w poprzednich latach w rejsie morskim długi weekend majowy zaliczyła z nami już dwie trasy planujemy rejs morski na północ w stronę PULI, gdzie odwiedzimy równie malownicze i pełne uroczych niespodzianek miejsca. Czekamy na Wasze sugestie.

 

 

 

 

CHORWACJA ATRAKCJE od północy do popołudnia
Rejsy morskie jachtem CHORWACJA to ze w względu na dogodny dojazd najczęściej wybierane wakacyjne propozycje. Pływamy do północy do południa. Od PULI do DUBROVNIKA. A nawet zahaczamy o CZARNOGÓRĘ. Znamy całe wybrzeże Chorwacji tak jak Wy drogę do kiosku po gazetę. Miejsca o których nikt nie wie bo są tak genialne, że pokazywane tylko za pieniądze. Najlepsze konoby prowadzone w zacisznych zatoczkach w których właściciele grillują świeżutkie żarełko, w piwniczce trzymają doskonałe domaci wino i pędzą najlepszy bimber. U nas zobaczycie je za darmo bo płacicie tylko za rejs morski.
Bogactwo zbytków, malownicze średniowieczne miasteczka z białego marmuru, urocze kameralne porciki w których schodząc z trapu jachtu siadamy wprost przy kawiarnianym stoliku lub tawernie serwującej przysmaki śródziemnomorskiej kuchni, domowe wina, zaciszne dzikie plaże, zachwy- cające nadmorskie krajobrazy, wspaniała nienaruszona przyroda, ogromne możliwości całodobo- wej rozrywki na lądzie i wodzie w dzień i w nocy, gwarne puby, roztańczone dyskoteki i gościnni ludzie – jesteś w Chorwacji!
Polacy mają tu wyjątkowo dobry start. Najważniejsze, że nadal traktują nas przyjaźnie pamięta- jąc, że podczas wojny wysyłaliśmy tam kontyngenty z pomocą, a ostatnio to nawet byliśmy za wstąpieniem Chorwacji do UE. O czym miejmy nadzieję pamiętają i warto tam jeździć choćby po to by przypominać, dopóki któryś z naszych mądrych i elokwentnych polityków nie palnie jakieś szowinistycznej gafy i dorobek historii puści z wodą w klozecie ponownie skazując nas na złote piaski w Bułgarii. I mimo, że Chorwaci już nie są tacy sympatyczni i pokorni jak kiedyś to nadal fajny kraj, więc korzystajmy póki jest dobrze dbając o to i pozostawiając po sobie jak najlepszą opinię. Ale najważniejsze dla nas-erudytów polskiej mowy jest język chorwacki. Piwo to PIVO, wino to VINO, ryba to RIBA, tak to TAK, nie to NIE – pijany siedmiolatek się dogada.
Między północną, a południową częścią CHORWACJI występują znaczne różnice klimatyczne Naj – wyraźniej widać to po florze i jej kolorze. Północ wilgotniejsza i zieleńsza. Południe to co prawda nie same skały, ale wyraźnie jest mniej zielono, za to więcej palm, na które tak bardzo lubimy włazić 😉 Na północy średnia roczna temperatura to 15ºC więc klimacik niczego sobie. Za to na południu prawie o 10ºC więcej więc trzeba naprawdę lubić ciepełko żeby się nie męczyć.
Trudno by było wybrać jeden najciekawszy czy najpiękniejszy zakątek bo wiele miejsc mogłoby ubiegać się o ten tytuł. Dlatego chcemy zaprezentować choć najważniejsze z nich.
Zdumiewające są krajobrazy tego kraju. Słoneczne wybrzeże, błękitny Adriatyk, dalmatyńskie palmy współistnieją z ośnieżonymi szczytami potężnego pasma Velebitu i malowniczego kanionu rzeki Paklenica. Cudnego bogactwa przyrody jest imponujące dlatego imponująca ilość parków przyrody i zabytków została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Najsłynniejsze bo najpiękniejsze to Park Plitvicka Jezera z krasowymi wodospadami i modrymi jeziorkami pełnymi ryb, które widać w krystalicznie czystej wodzie, tworzą tak magiczną krainę, że masz wrażenie jak byś się przeniósł do nierzeczywistego świata planety Pandora z „Awatara”J. Camerona.
Park Narodowy Paklenica z przełęczami górskimi, długim i głębokimi kanionami. Przełom rzeki Cetina gdzie można w zorganizowanym spływie pontonami zwiedzić najpiękniejsze i niedostępne inną drogą miejsca przy okazji poważnie podnosząc sobie adrenalinę.Po drodze rejsu morskiego zaliczymy jeszcze parę parków jak Wodospady na rzece Krka, Park Wysp Kornati,Park Emanuela Vidovica koło Splitu, park w północnej części wyspy Mljet.

CHORWACJA – MIASTECZKA od północy do popołudnia
PULA – to największe miasto na półwyspie Istria mnogość atrakcji z trzech tysiącletniej historii, gdzie na każdym kroku podczas spaceru po starym mieście punktem orientacyjnym, jest rzymski amfiteatr. Dużym atutem turystycznym jest na pewno krystalicznie czyste morze i plaże. Aby za- dowolić wszystkie potrzeby pokoleń, zwłaszcza rodzin z dziećmi znajdziecie wybrzeże skaliste jak i gładkie powierzchnie kamieni. Dla parek i dla tych, którzy chcą trochę prywatności w południowej części przy przylądku Kamieniak plaże ukryte przed okiem podglądaczy. Spacerując po Puli napo- tkamy w centrum miasta zabytki rzymskiej architektury: Łuk Triumfalny z 1 w. pne i Teatr Mały. Unikalnym doświadczeniem są chwile relaksu na głównym placu miasta, któremu udało się zacho- wać swoją rolę jako miejsce spotkań od czasu epoki Augusta.
ROVINJ – na pięknym zachodnim wybrzeżu półwyspu Istrii, tuż pod kanałem Lim jest najbardziej romantyczne miejsce w basenie Morza Śródziemnego! Miasto Rovinj jest właściwym miejscem dla wszystkich tęskniących za sentymentalną atmosferą czasów prawdziwych romansów. Ze względu na brak miejsca, domy są ściśle wbudowane w wąskie uliczki nietknięte nowoczesną urbanistyką.
Spacer po tych uroczych uliczkach przeniesie Cię do odległej przeszłości, więc należy zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Od morza, Rovinj jest chroniony przez wysokie skaliste wybrzeża i ściany domów zbudowanych na skałach, a od lądu osłonięte przez bastion. Wszystko to jest nadal jest zachowane w najlepszej formie! Krok po kroku przechodząc przez stare miasto. Odnajdziesz siebie w innym wymiarze czasu. Wszystkie piękne uliczki zaprowadzą Cię na szczyt niewielkiego wzgórza, gdzie znajduje się największy i najbardziej znaczący zabytek miasta-barokowy kościół w stylu weneckim św. Eufemii. Święto św. Fuma odbywa się w połowie września i jest jednym z naj- ważniejszych i najlepszych spontanicznych imprez ludowych na Istrii. Jest się czym zachwycać.
Tak jak wyspa MURTER w środkowej Dalmacji słynąca miedzy innymi z plaż dla golasów wydaje nam się jedną z ciekawszych mieść do wygodnego postoju w dobrze wyposażanej marinie tak wydaje się, że najfajniejszą wyspą północnej części Chorwacji jest KRK. To taka Ibiza Adriatyku. Festiwale muzyki klubowej na plażach. Grają tam najlepsi DJ zapraszani z całego świata, Świetne lokale z doskonałą muzą w których tańczą piękne Chorwatki podkręcające jeszcze bardziej klimat wyspy i tak już gorący, więc wszystko wokół nie stygnie ani przez chwilę
Nie mniej ciekawą wyspą archipelagu jest SUSAK – rafa wapienia pokryta drobnym piaskiem to gwarancja turkusowego koloru wody. To miejsce, gdzie styl życia, mowa i rolnictwo nie zmieniły się w ogóle w ciągu ostatnich 500 lat.
Według legendy był taki jeden biskup co trochę grzeszył i za to go z wiochy wygonili. Już jako pustelnik przeklinał wszystkie jadowite węże i dlatego nie ma węży na wyspach Cres i Losinj. Jak ktoś lubi pogrzeszyć, przeklinać i był biskupem może wygoniłby kilka gadów z naszego sejmu?
Ciągłe ruchy morza w małych zatoczkach o kamienistym dnie powodują wybitną przejrzystość morza. Jest tu skatalogowanych prawie 1000! różnych ziół, wśród których większość z nich jest wykorzystywane do leczniczych i poprawiających urodę zabiegów.
Fauna małej i dużej dziczyzny też niczego sobie: jelenie, muflony, dziki, zające i kuny.Istnieje 162 gatunków ptaków z 43 rodzin-najbardziej chroniony rodzaju jest biały sęp. A jak wsadzimy łeb do wody to zobaczymy 95 gatunków ryb 61 raków, 38 skorupiaków, około 150 społeczności delfinów Jezioro Vrana na wyspie jest fajne bo jego powierzchnia znajduje się powyżej poziomu morze, a dno jest 74 m poniżej dna morskiego. To słodkowodne jezioro jest naturalnym rezerwuarem zdro- wej wody do picia, jak również domem dla wielu ryb słodkowodnych.
MALI LOSINJ wyspa, miasto, port, ośrodek turystyczny na wyspie Lošinj, położony na południowo – wschodniej części dużej dobrze osłoniętej zatoki. Duża część miasta leży na wschodnim brzegu, wystawiona na słońce. Marina w porcie przyjmie wszystkie typy jachtów i łodzi motorowych. Samo miasto leży w najbardziej chronionej części zatoki. Najważniejsze wydarzenia: międzynarodowe turnieje tenisowe – Losinj Riviera (czerwiec i lipciec); Losinj Regatta (początek sierpnia), Między- narodowy Konkurs Spear – wędkarski (w grudniu); rybackie Nights (lipiec-sierpień),Mosiądz orkie- stra i parada Mażoretek – odbywają się co tydzień(od 1 lipca do 31 sierpnia).
VELI LOSINJ wyspa i miasto – na wschodnim wybrzeżu południowej części wyspy, we wnętrzu przedłużenia krótkiej doliny, 4 km na południowy wschód od Mali Losinj. Istnieją dwa małe porty, źle chronione od Bora – ale Kościół św Marcina z 1450r jest wart zobaczenia. Ze względu na poło- żenie w górzystym i bujnym krajobrazie, stare, wysokie kamienne domy i ogrody z rzadkimi gatunkami roślin łagodnego klimatu. Veli Losinj ma wieloletnie tradycje turystyczne.Twierdza znana jako Morskia Straza pochodzi z 1445 r. Zbudowana by ochronić port przed atakami piratów z morza, a w 1892 roku została ogłoszona uzdrowiskiem. Obecnie w zamku znajduje sanatorium do leczenia chorób układu oddechowego. Słynie z dobrze utrzymanej bujnej roślinności. Ponad 200 importo- wanych gatunków roślin posadzonych w parku zamkowym.Atmosfery klimatu małego śródziemno- morskiego, malowniczego zachowanego miasteczka, czystego morza i pięknych plaż.
BIOGRAD – to stąd najczęściej startujemy bo to najlepszy punkt wypadowy na północ południe i zachód. Współcześnie Biograd jest miejscowością wypoczynkową, chronioną od wiatru, oddzieloną od pełnego morza przez kanał Pašmański. Doskonała jedna z najlepiej przygotowanych marin to Kornati. Niedrogi sklep SPAR blisko mariny umożliwia zrobienie zakupów w korzystnych cenach i dowiezienie ich na jachty sklepowym koszykiem. Parkingi: strzeżony płatny około 40€/tydzień w marinie, bezpłatny przytulony do mariny, świetną restaurację, stację paliw przy nabrzeżu promo- wym w której po rejsie morskim uzupełnimy paliwo przed zdaniem jachtu
KORNATI park narodowy – w pobliżu Biogradu znajduje się słynny archipelag Kornati, złożony z około 140 wysepek, z których część tworzy Park Narodowy Kornati. Archipelag Kornati obejmuje 89 wysp, wysepek i raf tworzących łączną powierzchnię o łącznej powierzchni 320 km².
W ostatnim dniu stworzenia Bóg pragnął ukoronować swoją pracę, a tym samym stworzył Kornati z łez, gwiazd i oddechu” – pisał George Bernard Shaw. To oklepany slogan wszędzie cytowany, ale doskonale opisuje piękno tego miejsca. Archipelag Kornati jest naprawdę tak fascynujący i jedyny w swoim rodzaju. Pięknem i atrakcyjnością uzurpuje sobie miano do jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie, a dla niektórych może nawet na świecie. Peleryna raf otacza cały archipelag wyspy, wysepek, zatok i zatoczek, tworząc ziemię obiecaną dla miłośników piękna morskich kraj- obrazów. Wyspy objęte ochroną parku narodowego gwarantują, że są nietknięte bez osad ludzi. Wszystko sprawia, że są oazą na morzu dla tych, którzy chcą korzystać z kąpieli w krystalicznie czystej i turkusowej wodzie z wypoczynku w okolicznościach dziewiczej przyrody będą cieszyć się z relaksu w ciszy i błogim spokoju by odbudować pokłady energii przed powrotem do świata.
PRIMOŠTEN – urocze miasteczko w środkowej części Chorwacji, kiedyś na wyspie, a po usypaniu grobli położone jest na półwyspie i z trzech stron otoczony wodami Adriatyku. Dawniej mała ryba- cka wioska, dzisiaj kurort przyciągający turystów niezwykłym klimatem. Z centralnie położonego placu biegnie w górę kilka wąskich uliczek, u których zbiegu na szczycie wniesienia znajduje się kościół św.Jerzego skąd roztacza się widok na okoliczne wyspy.Na wąskich uliczkach po dziś dzień można spotkać starsze kobiety ubrane w charakterystyczne czarne stroje. Widokiem powszednim są też przechadzające się osiołki.
ŠIBENIK – 1000-letnia miejscowość, położona w Dalmacji przy ujściu rzeki Krka, W Šibeniku na szczególną uwagę zasługuje przepiękna starówka i katedra. Znajdziemy tu również restauracje, a spragnieni wrażeń mogą liczyć na rozrywkę w miejscowych nocnych klubach i dyskotekach.Jest to również dobre miejsce wypadowe do Zadaru, Splitu, Primoštenu czy Trogiru,ale najważniejszy dla nas kierunek to mieścinka SKRADIN. Ukryta u podnóża gór w górnym biegu rzeki KRKA którą do- płyniemy wąwozem pokonując ponad 10Nm. W malowniczej marinie spędzimy noc by po śniada – niu wyruszyć stateczkiem jeszcze dalej w górę rzeki … do wodospadów. Opisywanie tego miejsca ma taki sam sens jak opis wielkiej rafy koralowej.

CHORWACJA – KUCHNIA od północy do popołudnia
Pogodę zapewne będzie wakacyjna, więc wygrzewając ciałko na słońcu nie można zapomnieć o wspaniałej regionalnej kuchni. Ceny są zbliżone do polskich, a jeśli się wie gdzie można kupić re- gionalne przysmaki, nawet niższe. Do tego krewetki i wszystkie owoce morza jakie znamy lub bę- dziemy chcieli skosztować są tam najświeższe bo rano jeszcze pływały, tak samo śródziemnomo- rskie ryby, które z pewnością wylądują na naszych jachtowych stołach nie zapominając o wspa- niałym winie czy trochę mocniejszych trunkach doskonałych na poprawę trawienia.
Kuchnia chorwacka to połączenie smaku wielu stron Europy. ŚRÓDZIEMNOMORSKIEGO bo oliwki jak i oliwa z oliwek pod nazwą maslinovo ulje będzie nam towarzyszyła cały czas. Typowo BAŁKAŃSKIEGO jak danie musaka znana również w Grecji pod prawie taką samą nazwą. To zapiekane warzywa z mięsem i bakłażanem doprawione na ostro. WĘGIERSKIEJ bo papryka często występuje jako danie głównie lub w formie dodatków czy past jak aivar. WŁOSKIEGO czy FRANCUSKIEGO bo długo dojrzewające mięsa to specjał doskonale znany w Chorwacji jako bardzo popularna i naprawdę dobrej jakości szynka prsiut. Jest nawet AMERYKAŃSKI akcent bo w Chorwacji specjalnością jest indyk podawany z mlinci lub blitvą to rodzaj blin i szpinaku. Na specjalne okazje przygotowywana jest Pašticada zjemy ją również w lepszej restauracji. To pieczeń wołowa z czymś w rodzaju kopytek. Nawet nie próbujmy porównywać żadnego z tamtejszych dań do kuchni POLSKIEJ. Bo sposób przygotowywania, przyprawiania, podawania ich z winem chara- kterystycznym dla regionów upraw winorośli i idealnie się komponującym ze smakiem potraw tych regionów oraz to czego nie da się niczym zastąpić czyli miejscem w jakim będziemy się cieszyć tymi wszystkimi smakami jest z nieporównywalne. No dobra jest też odrobina smaczku SŁOWIAŃSKIEGO jak choćby kiełbasy cesnjovki, jagnięcina z grilla lub kręcącego się nad ogniem rożna, albo pieczone młode prosię. Wieprz i wół mniej popularny, ale jest. I chociaż schabowego tam się raczej nie podaje to małe mielone kotleciki cevapcici mile Was zaskoczą. Jest jeszcze meso pod peką, czyli mamy akcent kuchni TURECKIEJ, a nawet północnoafrykańskiej MAROKOŃSKO – TUNEZYJSKIEJ. Danie to najczęściej jagnięcina z warzywami duszona w glinianej lub żeliwnej misie podobnej do marokańskich tajinów zasypanych w żarze z ogniska. Po zawsze za długim oczekiwaniu odkrywają wyjątkowe pełne wyśmienitego sosu danie.Najpopularniejsze są jednak wszelkiego gatunku ryby i morskie żyjątka występujące pod ogólną nazwą owoce morza. Oprócz pospolitych krewetek będzie można skosztować niezłych małży z dalmatyńskich hodowli, ośmiornicy marnowanej lub grillowanej,kalmarów przyrządzanych na grillu lub w sosie. Istryjski ser owczy, kslawoński twaróg ze śmietaną. Prywatnie polecamy danie, a raczej przekąskę, którą można kupić w większości piekarni. Štrukle lub burek to ciasto francuskie ze słonym serem, rybą lub mielonym mięsem.Tłuste i pyszne.Desery i ciasta są niezłe i jak ktoś lubi słodkości będzie za- dowolony z palacinki s orasima to naleśniki z orzechową polewą. Lody obstawili Albańczycy i na- prawdę się starają żeby było dobrze.

CHORWACJA – TRUNKI od północy do popołudnia
Uprawy winorośli oraz produkcja win wysokiej jakości, to wielowiekowa tradycja w Chorwacji. Znane gatunki chorwackich win w regionach nadmorskich i wyspach to wina czerwone i białe: teran, merlot, opolo, plavac, malwazja, poszip, kujundżusza, żlahtina, muskat. Z mocnych trun- ków znane są rakije i travarice to ziołowe wódki na bazie bimbru z winogron zasilone dodatkami uszlachetniającymi jak jałowiec i inne badyle oraz różnego rodzaju likiery, śliwowice, wiśniówki czy pigwówki. Warto wspomnieć na koniec o kawie i piwie Najpopularniejsze to Karlovacko i Ożujsko.

Elastyczne podejście do trasy i indywidualny stosunek do każdego uczestnika sprawiają, że rejsy morskie jachtem organizowane przez firmę MARINGO.plMORSKIErejsy.pl mają doskonałe opinie, cieszą się niesamowitą popularnością i ciągle rosnącym uznaniem. Pozytywna opinia o MARINGO.plMORSKIErejsy.pl wynika z ciągłej pracy nad podniesieniem jakości usług jakie są uczestnikom rejsów morskich oferowane.

Z NAMI WYPŁYNIESZ na szerokie wody !