Nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego

Podwodni mordercy

Stworzeniem, które w powszechnej świadomości jest największym postrachem mórz i oceanów jest bez wątpienia rekin. Ten drapieżnik dorobił się nie do końca zasłużonej opinii maszyny do zabijania. Ostatecznie bowiem każdy kto widział szczęki nie ma wątpliwości, że rekin jest prawdziwym potworem.
Słysząc słowo rekin większość z ludzi natychmiast wyobraża sobie żarłacza białego. Jednak warto pamiętać, że istnieje wiele gatunków rekinów, a żarłacz nie stanowi typowego przykładu.
Rekin jest określeniem stosowanym dla całej grupy gatunków, które posiadają pewne wspólne cechy. Rekiny charakteryzują się opływowym, wrzecionowatym kształtem ciała i otworem gębowym umieszczonym na spodzie ciała. Szkielet rekina zbudowany jest z chrząstki, co odróżnia te ryby od większości gatunków. Kolejną charakterystyczną cechą jest fakt, iż większość rekinów aby móc oddychać musi znajdować się w ciągłym ruchu. Nie mają one również pęcherza pławnego. Większość przedstawicieli tej rodziny posiada bardzo wyczulone zmysły, w tym również zmysł linii bocznej pozwalający na wyczuwanie ruchów wody oraz elektropercepcji.
Różne gatunki rekinów można spotkać podczas rejsów po różnych morzach świata. Występują one zarówno w wodach ciepłych, jak i zimnych. Chociaż większość gatunków rekinów to drapieżcy, tylko kilka z nich może być niebezpiecznych dla człowieka. Największym rekinem jest rekin wielorybi, mogący osiągać  12,65 m i masę do 13,6 t. rekiny te, mimo przerażających rozmiarów, nie są groźne, żywią się bowiem planktonem. Najmniejsze rekiny, jak np. rekin foremkowy, osiągają zaledwie 35-50 cm długości.
Z ponad 470 gatunków rekinów wyłącznie cztery atakują człowieka. Oprócz żarłacza białego niebezpieczny może być też żarłacz tygrysi, żarłacz białopłetwy oraz żarłacz tępogłowy. Choć rekinom tym zdarza się atakować ludzi, opowieści o masowych mordach są mocno przesadzone. Organizacja zajmująca się rejestrowaniem ataków rekinów w 2012 roku zanotowała na świecie 118 ataków. Mniej niż 10 z nich zakończyło się śmiercią. Jednocześnie jednak wielokrotnie nurkom udawało się filmować te zwierzęta bez osłony w postaci klatek.
Mimo czarnej legendy, która je otacza, rekiny okazują się po prostu drapieżnikiem. Groźnym, ale nie będącym wcieleniem zła.

Z NAMI WYPŁYNIESZ na szerokie wody !