Nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego

Kraken…prawie jak Putin

Marynarze przez wieki opowiadali historie o potworach kryjących się w głębinach mórz i oceanów. Olbrzymie przestrzenie wodne wydawały się groźne i pełne niebezpieczeństw, a dziwne stwory, które czasem morze wyrzucało na brzeg lub zaganiało w sieci tylko podsycały rodzące się legendy. Jednym z najlepiej znanych stworów, którego lękano się podczas długich i niebezpiecznych rejsów morskich był Kraken. O Krakenie krążą różne historie, pokazują go też różnorakie ryciny. Wielki, wyposażony w długie macki, którymi wciągał pod wodę okręty płynące po oceanie, Kraken był jednym z bardziej przerażających morskich stworów.
Większość opowieści dawno została uznana za mity. Jednak stwierdzenie, że nawet w bajce jest ziarno prawdy jest szczególnie trafne w stosunku do Krakena. Choć bowiem nie znaleziono nigdy gigantycznego potwora, który mógłby zatapiać statki, żyje na ziemi stworzenie, które z całą pewnością mogło dać początek legendzie.
Kałamarnica olbrzymia, czyli Architeuthis Dux, może osiągać nawet 18 m długości. Jest ona jednym z największych mięczaków na ziemi. Jedynym gatunkiem o podobnych rozmiarach jest kałamarnica kolosalna. Większość ciała kałamarnicy to macki, które mogą mieć do 12 m. Zwierzę używa ich do chwytania zdobyczy.
Niewiele wiadomo o tym niezwykłym mięczaku. Przez lata jedynym źródłem informacji były szczątki wyrzucone na brzeg. Dopiero ostatnio udało się naukowcom sfilmować
to tajemnicze stworzenie.
Kałamarnicy nie spotkamy raczej podczas rejsu morskiego. Chociaż występują one w różnych akwenach globu, zasiedlają głębsze wody. Żywią się rybami i mięczakami. Mimo swych rozmiarów, kałamarnica nie znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego. Najbardziej znanym drapieżnikiem, polujący na tego głowonoga jest kaszalot. Wiele spośród tych waleni nosi na skórze blizny pozostałe po walce w głębinach.
Kałamarnica olbrzymia, chociaż nie dorównuje ludzkiej wyobraźni, jest mimo to niezwykle imponującym stworzeniem. Nie jest potworem, którego obawiano się w przeszłości, ale pozwala zrozumieć, skąd wzięły się legendy. Zresztą, mimo całej naszej nowoczesności, nie wiemy, co tak naprawdę kryje się pod powierzchnią oceanów. Być może pewnego dnia…wylezie jakieś paskustwo i będzie straszyć ludzi.

Z NAMI WYPŁYNIESZ na szerokie wody !