Nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego

Bursztynowe wybrzeże

Morze dostarcza wielu cennych materiałów. Z połowu ryb przez wieki utrzymywały się różne społeczeństwa mieszkające na wybrzeżu. Dziś turyści na plażach często szukają muszli. Jednak tym, co budzi największe zainteresowanie i emocje, zarówno dziś, jaki i przed wiekami, jest bursztyn. Dla jego zdobycia kupcy przemierzali w przeszłości wielkie odległości. Również dzisiaj stanowi on  cenne i poszukiwane dobro
Bursztyn, choć obecnie znajdowany w morzu, w rzeczywistości jest pochodzenia leśnego. To tzw. żywica kopalniana, czyli zastygnięte grudki żywicy drzew iglastych porastających Ziemię przed milionami lat. W pewien sposób bursztyn pozwala zajrzeć w tę odległą przeszłość, niejednokrotnie bowiem można znaleźć bursztyny z inkluzją, czyli zatopionym w kamieniu owadem lub częścią rośliny.
Bursztyny występują w różnych odmianach, różniących się od siebie kolorem i przejrzystością. Oczywiście, te najbardziej przejrzyste są zazwyczaj najbardziej poszukiwane przez jubilerów, ale każda odmiana jest cennym znaleziskiem.
Chyba każdy, podczas wizyty nad morzem, szukał bursztynu. W przypadku większości turystów poszukiwania takie kończą się co najwyżej na drobnych kawałkach. Lato bowiem nie jest najlepszym okresem na bursztynowe łowy, częściowo ze względu na liczbę turystów, ale i ponieważ warunki pogodowe nie sprzyjają wypływaniu bursztynu na brzeg. Kiedy więc najlepiej go szukać?
Najlepsze są miesiące zimowe, miedzy grudniem, a kwietniem, tuż po sztormie, kiedy bursztyn ma szansę na wydostanie się z dna Bałtyku i wypłynięcie na plażę. Zawodowcy bursztynu szukają w nocy, przy świetle latarki lub bardzo wczesnym rankiem. Wtedy to, w pływających w wodzie oraz wyrzucanych na plażę śmieciach morskich, czyli plątaninie wodorostów i drewna, można znaleźć bryłki tego cennego materiału.
Bursztyny występują na całym polskim wybrzeżu, choć oczywiście są miejsca, które pozwalają na znacznie obfitsze znaleziska. Duże złoża bursztynu znajdują się, jak stwierdzają naukowcy, w pobliżu Obwodu Kaliningradzkiego. Tak bliskie sąsiedztwo zwiększa więc nasze szanse na znalezienie tego pięknego kamienia.

Z NAMI WYPŁYNIESZ na szerokie wody !